Programmi Ole Vastutustundlik
Berülliumi teaduse ja tehnoloogia ühing (BeST) ootab teid berülliumitoodete käitlemise programmi "Ole vastutustundlik". Veebisaidil tutvustatakse berülliumi tavapäraseid kasutusalasid ning antakse teavet ja juhised, et parandada töötajate ohutust berülliumi sisaldavate materjalide tootmisel ja töötlemisel. BeST esindab berülliumi peamisi ELi importijaid. "Ole vastutustundlik" programmi üksikasjaliku ingliskeelse versiooni leiate aadressilt www.berylliumsafety.eu.
VÕTKE MEIEGA ÜHENDUST
Beryllium Science & Technology Association AISBL
Rue Belliard 205
1040 Brüssel
Tel: +32 (0)2 213 74 20
E-post: info @ beryllium . eu
MIS ON BERÜLLIUM?
Berüllium on looduslikult esinev element, mida ekstraheeritakse mineraalidest metalli kujul. Puhtal metalli kujul berülliumil on ebatavaliselt kõrge sulamistemperatuur ja see on kõigist tahketest keemiliselt stabiilsetest elementidest kõige kergem. Berüllium on kolmandiku võrra kergem kui alumiinium, kuid selle eritugevus on kuus korda terasest suurem.
MIS ON BERÜLLIUMI KÕIGE TAVALISEM KASUTUSALA?
Berülliumi kasutatakse kõige rohkem vase ja berülliumi (CuBe) metallisulamis, mis sisaldab berülliumi kuni 2%. Tootmises töödeldakse CuBe vorme tavaliselt varda, kangi, toru, plaadi ja riba kujul. Berülliumi sisaldavaid sulameid kasutatakse elektri- ja elektroonikaseadmetes, meditsiiniseadmetes, nafta ja maagaasi kaevandamisel, veealustes konstruktsioonides, plastvormides, rõhulülitites, õhusõidukites, lennundus- ja kosmosetööstuses, side- ja autotööstuses ning raskeseadmete tootmisel, mille puhul töökindlus ja pikk kasutusiga on kriitilise tähtsusega.
BERÜLLIUMIGA KOKKUPUUTUMISE VÕIMALIKUD TERVISEMÕJUD
Berülliumi sisaldavate materjalide töötlemine võib ohustada tervist, kui ei järgita ohutustavasid, eriti tolmu tekitavate protsesside korral. Õhus sisalduva berülliumi sissehingamine võib ülitundlikel inimestel põhjustada tõsist kopsuhaigust, mis võib lõppeda surmaga.
Berülliumi sisaldavate toodete tootjad ja edasimüüjad koostavad ohutuskaardid (SDS), toote teabelehed (PIS) või ohutusteabelehed (SIS), milles antakse täiendavaid tervise-, ohutus- ja keskkonnaalaseid juhiseid, mis tuleb enne berülliumi sisaldavate materjalidega töötamist läbi lugeda ja selgeks teha.
BERÜLLIUMIGA KOKKUPUUTUVATE TÖÖTAJATE KAITSE
Toimingutel, mis tekitavad õhku berülliumitolmu või -auru, peab kokkupuudet ainega ohjama, näiteks kohaliku väljatõmbeventilatsiooni abil. Töötaja kokkupuude ohtlike ainete piirnormidega töökeskkonnas ei ole nähtav ja selleks peab tööstushügieenik või mõni muu kvalifitseeritud töötervishoiu ja -ohutuse spetsialist võtma õhuproove, et võrrelda neid kehtivate ohtlike ainete piirnormidega töökeskkonnas.
BeSTi "Ole vastutustundlik" programmi keskmes on berülliumiga kokkupuutuvate töötajate kaitsemudel (Beryllium Worker Protection Model, BWPM), mis põhineb kaheksal elemendil, mida peaksid ühtviisi kasutama nii juhatus kui töötajad.
Kaitsemudel
Hoidke berüllium kopsudest eemal Hoidke tööpiirkonnad puhtad
Ärge laske berülliumil nahaga Ärge laske berülliumil riietega kokku puutuda kokku puutuda
Hoidke berüllium selle allika juures Hoidke berüllium tööpiirkonnas
Hoidke berüllium tehases Kindlustage, et töötajad on
ette valmistatud
On arusaadav, et see mudel ei ole kõigile sobiv lähenemisviis ja et lõppkasutajad võivad vajada töökohal kogu mudelit või ainult osa sellest. Mudeli edu näitab, et erakordselt hea berülliumiohutuse saab saavutada siis, kui tootmisjuhtkond võtab vastutuse turvalisuse tagamise eest, berülliumiga kokku puutuvate töötajate kaitsemudelit kasutatakse rangelt ja töötajaid kaasatakse aktiivselt.
TÖÖKESKKONNAS BERÜLLIUMIGA KOKKUPUUTE OHJAMINE
BWPM pakub kasulikke juhiseid ja teavet nende rajatiste töödejuhatajatele, kus töötajad käitlevad berülliumi sisaldavaid materjale nii, et tekivad õhus lenduvad osakesed. Mudeliga julgustatakse kasutama töötajate võimaliku kokkupuute ohjamiseks häid inseneri- ja töötavasid, sealhulgas isikukaitsevahendeid. Berülliumi tööpiirkondade puhtuse pidamiseks ja berülliumiosakeste kopsudest, nahalt, riietelt eemal ning tööprotsessis, tööpiirkonnas ja tehases hoidmiseks on vajalik hinnata ja rakendada vastavalt vajadusele kokkupuute ohjemeetmeid, et tolmu eraldumist ja hajumist piirata. Töötajad peavad saama ohutute töökordade alase väljaõppe.
Peamised kokkupuute vähendamise vahendid on tehniline kontroll ja töökoha nähtavalt puhtana hoidmine. Õhus lenduvate osakeste tekke ohjamiseks on sageli tõhusad vahendid kohalik väljatõmbeventilatsiooni, protsessi isoleerimine ja märgtöötlus. Võib olla vajalik kasutada isikukaitsevahendeid nagu respiraatorit, kindaid, kaitseriietust ja kingakatteid.
Veebilehel www.berylliumsafety.eu, on BeST kättesaadavaks teinud kokkupuuteallikate tööriista, milles käsitletakse võimalikke ohte tootmisliikide kaupa ja antakse juhiseid konkreetsete tootmisprobleemide kohta. Tööriist sisaldab ka töötajate koolitusabivahendeid.
TÖÖTAJATE MEDITSIINILINE JÄRELEVALVE
Tööandjad peavad järgima töötervishoiu järelevalve osas asjakohaste liikmesriikide kehtestatud nõudeid. BeST soovitab siiski kõiki töötajaid, kellel on berülliumiga kokkupuutumise tunnuseid või sümptomeid, lasta hinnata kroonilistele kopsuhaigustele spetsialiseerunud arstil. Sümptomid võivad olla õhupuudus, seletamatu köha, väsimus, kaalulangus, palavik ja öine higistamine. Euroopa riigid on määranud tööohutuse ja töötervishoiu teabekeskused, mis on tavaliselt pädevad riiklikud asutused. Riiklike teabekeskuste loend on saadaval meie ingliskeelsel saidil.
BERÜLLIUMI KASUTAMINE, EELISED JA KRIITILISED RAKENDUSED
Tänu oma võrreldamatule omaduste kombinatsioonile on berülliumist ja berülliumi sisaldavatest materjalidest saanud olulised materjalid paljudes kaubanduslikes ja riiklikes rakendustes. Materjalid toovad ühiskonnale ületamatut kasu ja neid peetakse ainsaks võimalikuks valikuks kriitilistes rakendustes, mille puhul ei saa lubada läbi kukkumist. Berüllium on ELile kriitilise tähtsusega tooraine ja on kantud ELi kriitlise tähtsusega toorainete nimekirja alates selle esmakordsest avaldamisest 2011. aastal.